Za nami są już rozegrane pierwsze mecze w rozgrywkach młodzieżowych w sezonie 2017/18. Przy tej okazji postanowiliśmy dokonać obszernego podsumowania występów naszych drużyn na wszystkich szczeblach rozgrywek.

 

Od początku października trwają rozgrywki młodzieżowe w sezonie 2017/2018. Nasz klub w tym sezonie będzie reprezentować 7 zespołów na tego typu szczeblu rozgrywek. Wzorem lat ubiegłych w kategoriach Junior Starszy, oraz Junior wystawiamy wspólny zespół z klubem MKS Novum. Przy tej okazji dziękujemy za kolejny sezon współpracy naszym kolegom z zaprzyjaźnionego Novum! Cieszymy się, że dalej możemy wspólnie tworzyć bydgoską koszykówkę i walczyć o najwyższe cele dla bydgoskiego basketu.

W kategoriach Kadet, Młodzik, oraz Młodzik młodszy nasze zespoły rozegrały już po minimum 3 kolejki ligowe. A na początek roku 2018 czekają nas zmagania dwóch zespołów Zuchów Enea Astorii Bydgoszcz!

Podsumowanie występów zacznijmy od zespołu Enea Novum/Astorii w kategorii U-20, czyli Juniora Starszego. Zespół jest po spotkaniu w Łodzi z aktualnym liderem rozgrywek ŁKS-em Łódź. Drużyna pojechała na mecz osłabiona brakiem lidera zespołu Jakuba Kondraciuka, który po 2 spotkaniach legitymuje się średnią 19,5 punktów na mecz. Nasza drużyna znacznie postawiła się jednak rywalom, przegrywając po zaciętej końcówce zaledwie 86:93. Naszą ekipę czekają jeszcze 3 spotkania, z czego 2 rozegramy w Bydgoszczy. Drużyna, której liderami są wspomniany już Kuba Kondraciuk, a także Wojciech Nowak, Kacper Przybylski, Kacper Jędrzejczak, oraz Carlos Brzozowski na pewno do końca będzie walczyła o jak najlepszą pozycję przed ćwierćfinałami MP U-20.

Warto zaznaczyć, że w minionym tygodniu z zespołem U-20 pożegnał się trener Marcin Grocki, który otrzymał propozycję pracy w I-ligowej Noteci Inowrocław. Z tego miejsca gratulujemy Panu Marcinowi pierwszego zwycięstwa na zapleczu ekstraklasy. W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać nowego trenera naszego zespołu, a do tego czasu, podobnie jak w Łodzi, zespół prowadzi II trener Jakub Lorenc.

Z kolei drużyna Enea Novum/Astorii Bydgoszcz w rozgrywkach Junior radzi sobie rewelacyjnie, legitymując się bilansem 3-0 i będąc liderem rozgrywek. Ostatnie spotkanie nasza drużyna rozegrała w Toruniu, gdzie pokonaliśmy Pierniki aż 92:69. Liderami drużyny są Sebastian Graś (śr. 18 punktów) Kacper Bochat (śr. 15,5), oraz Mateusz Ziółkowski (śr. 14,5 pkt). Drużyna prowadzona przez Piotra Feddera walczy o awans do rozgrywek centralnych. Przed nią jeszcze 7 spotkań, wierzymy że po nich również będziemy zajmować miejsca 1-2, które gwarantują udział w turnieju strefowym.

W kategorii Kadet U-16 drużyna Enea Astorii nie znalazła jeszcze pogromcy, legitymując się bilansem 3-0. Tym samym jesteśmy wiceliderem tabeli, zaraz za faworytem rozgrywek Novum Bydgoszcz. W ostatnim czasie nasz zespół wygrał bardzo ważny pojedynek z bezpośrednim rywalem do miejsc 1-2, TKM-em Włocławek 88:82. Siłą tego zespołu jest przede wszystkim zaciętość i wola walki. Zespół ma lidera w osobie Maksymiliana Makowskiego, który na chwilę obecną legitymuje się rewelacyjną średnią 32,5 punktów na mecz. Wspierają go Jakub Sieradzki (17,5 punktów), oraz Kacper Trykowski (16 punktów). Bardzo ważnymi graczami są również Maksymilian Estkowski, który jest głównym zawodnikiem strefy podkoszowej, oraz Przemek Nowacki jeden z najlepszych obrońców w drużynie. Cały zespół prowadzony przez trenera Macieja Łabusia prezentuje bardzo ciekawy basket i możemy liczyć, że przyniesie nam w tym sezonie wiele zwycięstw i radości.

W kategorii Młodzik mamy za sobą 4 kolejki, a zespół w rozgrywkach U-14 niestety nie zaznał jeszcze smaku zwycięstwa. Drużyna z bilansem 0-4 jest na razie na 7. miejscu w tabeli. Wierzymy, że zespół Przemysława Olszewskiego już niedługo zapisze w swojej tabeli komplet punktów. Liderem zespołu jest Marcel Szukalski, który notuje średnio po 9 punktów na mecz. Co ważne, Marcel jest zawodnikiem także młodszego rocznika, co pozwala przewidywać jego jeszcze lepsze osiągnięcia w pobliskiej przyszłości.

Ostatni nasz zespół który już rozpoczął rozgrywki, reprezentuje Enea Astorię w kategorii U-13. W sezonie 2017/2018 drużyna Młodzika młodszego rozegrała 3 spotkania z czego wygrała 2 i jest obecnie na 5. pozycji w tabeli. Zespół prowadzony przez Rafała Fiedorowicza ma 3 głównych liderów, a konkretnie Marcela Szukalskiego, Aleksandra Szulca, oraz Marcina Łangowskiego.

Drużyny 4-klasistów (Zuchy), które rozpoczęły swoją przygodę z koszykówką w klasach sportowych w Szkołach Podstawowych nr 16, oraz 45, swoje rozgrywki zaczną na początku roku 2018.