Po nieudanym spotkaniu i porażce z WKS Śląskiem Wrocław, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz zmierzy się z bardzo dobrze dysponowanym Anwilem Włocławek w derbach województwa kujawsko-pomorskiego.

CZAS NA DERBY

Długo wyczekiwany moment w kalendarzu każdego kibica - derby kujaw i pomorza. Od czasu naszego powrotu do ekstraklasy, każde spotkanie z Anwilem Włocławek dostarcza dodatkowych emocji, a w meczach zawodnicy walczą o każdy centymetr parkietu. Mamy nadzieję, że w sobotnim pojedynku będzie podobnie ponieważ Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz ma wiele do udowodnienia po ostatniej porażce z WKS Śląskiem Wrocław.

Co musi się zmienić w meczu z Anwilem Włocławek? Zdecydowanie poprawić naszą grę po bronionej stronie parkietu. Do poprawy jest również gra naszych dwóch rozgrywających - Dominykasa Domarkasa oraz Andrzeja Pluty. To oni odpowiedzialni są za kreowanie gry, szukaniu zawodników na wolnej pozycji oraz wzięciu ciężaru gry na siebie. 

Z ciekawostek - najlepiej asystującym zawodnikiem Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz jest… silny skrzydłowy Alan Herndon (średnio 3,3 asysty na mecz). 

Gdzie szukać przewag w najbliższych derbach województwa kujawsko-pomorskiego? Zdecydowanie pod koszem. Klavs Cavars w trzech ostatnich spotkaniach udowodnił swoją wartość jako center Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz, a w szeregach Anwilu zabraknie Szymona Szewczyka, który musi pauzować przez następne parę tygodni w związku z urazem barku, którego nabawił się w spotkaniu z Arged BM Stalą Ostrów Wielkopolski. W rotacji podkoszowej drużyny z Włocławka natomiast będą - Kavell Bigby-Williams, Luke Petrasek oraz Alex Olesiński. 

DOBRA FORMA ANWILU

Bardzo dobra gra zespołu z Włocławka wyprowadziła ich na szczyt ligowej tabeli. Obecnie, z bilansem trzech zwycięstw i jednej porażki zajmują drugie miejsce w Energa Basket Lidze. Zdecydowanie musimy zapomnieć o naszych przedsezonowych spotkaniach, w których dwukrotnie byliśmy lepsi od drużyny z Włocławka.

Liderem zespołu Przemysława Frasunkiewicza jest amerykańskie trio - Kyndall Dykes, Jonah Mathews oraz Luke Petrasek. Kyndall Dykes, dla którego będzie to już trzeci sezon w Energa Basket Lidze jest liderem punktowym Anwilu Włocławek. W średnio 30 minut spędzonych na parkiecie notuje 16,3 punktu na mecz (oddając przy tym średnio 15 rzutów z gry). Jonah Mathews przyszedł do Anwilu z ligi szwedzkiej, której był gwiazdą i drugim najlepszych punktującym. Amerykański rzucający obrońca spędza na parkiecie średnio 22 minuty i notuje 14,3 punktu na mecz (44% za 2 i 34% za 3). Ograniczenie tych zawodników po atakowanej stronie parkietu będzie kluczowe, aby Artur Gronek i Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz mogła liczyć na zwycięstwo w hali Mistrzów.

Obecnie, Anwil ma trzecią najlepszą obronę w lidze i średnio na sto posiadań traci 103 punktu na mecz. 

Spotkanie w hali Mistrzów rozpocznie się o godzinie 17:30, a transmisja będzie dostępna na antenie Polsatu Sport Extra / polsatboxgo.pl.