Wielki sukces odnieśli nasi zawodnicy kategorii do lat 18, zajmując szóste miejsce w mistrzostwach Polski do lat 18 w Lublinie.

Od lipca zaczęły się przygotowania zawodników do ponownej gry w kategorii U18. Na początku, treningi indywidualne przechodzili pod okiem trenera Aleksandra Krutikova, gdzie doskonalili swoje umiejętności. Przygotowania zawodników Enea Novum/Astorii zbiegły się z rozpoczęciem przygotowań seniorów Enea Astorii, gdzie czwórka najlepszych zawodników otrzymała szansę sprawdzenia swoich umiejętności z bardziej doświadczonymi kolegami. Była to idealna szansa, na zobaczenie jak wyglądają treningi seniorów, a także jak wygląda praca indywidualna z trenerami Markiem Popiołkiem oraz Grzegorzem Skibą. Podczas całego okresu przygotowawczego, zespół Enea Novum/Astorii rozegrał sześć gier kontrolnych.

Od początku sierpnia, wraz z zawodnikami z kategorii U18 trenowali również Maksym Kołodziej (Wilki Morskie Szczecin), Igor Bladoszewski (TKM Włocławek) oraz Kacper Majewski (SMS PZKosz Władysławowo). Cała trójka wcześniej wymienionych zawodników wzmocni nasz klub: Maksym Kołodziej oraz Igor Bladoszewski będą grali w II lidze, a Kacper Majewski będzie kontynuował swoją naukę we Władysławowie wraz z grą dla tamtejszego zespołu SMS PZKosz Władysławowo. Oprócz Kacpra, w II ligowej drużynie z Władysławowa wystąpią również Nataniel Kolasiński oraz Piotr Wińkowski.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany i pierwotnie rozgrywany finał strefowy, który miał się odbyć na końcu marca został rozegrany w bydgoskiej Hali Arena pod koniec czerwca. Naszymi przeciwnikami była drużyna ŁKS Szkoła Gortata Łódź oraz TKM Włocławek. Zawodnicy Enea Novum/Astorii wygrywając obydwa spotkania zakwalifikowali się do turnieju finałowego mistrzostw Polski do lat 18 w Lublinie i trafili do grupy „C” wraz z WKK Wrocław i Legią Warszawa.

Pierwszym zespołem rozgrywającym spotkanie w naszej grupie było WKK Wrocław, które wygrało z Legią Warszawa 74:59. To właśnie z zespołem z Wrocławia rozgrywaliśmy pierwsze spotkanie w turnieju. Tamtego dnia nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi na bardzo dobrze dysponowanego tego dnia Łukasza Woźniakiewicza (24 punkty i 12 zbiórek). Z naszej strony najlepsze zawody rozegrał Adam Frąckiewicz (młodszy brat Łukasza Frąckiewicza, który gra w zespole Enea Astorii w Energa Basket Lidze). Przegrywając pierwsze spotkanie w grupie z silną drużyną z Wrocławia, musieliśmy wygrać z legionistami aby awansować do ćwierćfinałów.

W drugim dniu zmierzyliśmy się z zespołem Legii Warszawa, a stawką czwartkowego spotkania był awans do cwierćfinału MP do lat 18. Do przerwy mogliśmy obserwować wyrównane spotkanie, a w 3 kwarcie nasza drużyna dzięki świetnej obronie i szybkiemu przejściu do ataku wygrała tę część 22:6 i nie oddała już do końca spotkania prowadzenia. Wygrywając 71:58 zapewniliśmy sobie awans do ćwierćfinału Mistrzostw Polski do lat 18. Liderem naszej drużyny ponownie był Adam Frąckiewicz ( 20 punktów i 10 zbiórek ) bardzo dobre spotkanie rozegrał Damian Sypniewski (13 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty, 3 przechwyty – eval 21), a na tablicach dobrze walczyli nasi centrzy Masymilian Estkowski oraz Piotr Wińkowski (którzy wspólnie uzbierali 25 zbiórek). Niestety spotkania nie mógł dokończyć kapitan Enea Novum/Astorii Karol Lebiedziński, który nabawił się kontuzji stawu skokowego.

W piątek czekał nas bój o półfinał Mistrzostw Polski z drużyną GTK Gliwice. Ogromne podziękowania kierujemy do Oktawii Bogulskiej z Medycyny dla Sportu która zrobiła wszystko co mogła aby Karol Lebiedziński mógł zagrać w najważniejszej fazie turnieju. Ich wspólna determinacja sprawiła, że Karol od pierwszych minut boju ćwierćfinałowego walczył o upragniony awans do strefy medalowej. Drużyna GTK Gliwice prezentowała bardzie fizyczną oraz lepiej zorganizowaną koszykówkę. Nasza drużyna pokazała ogromne zaangażowanie i poświęcenie w walce z silniejszym rywalem. Wynik spotkania nie odzwierciedla przebiegu i tego ile zdrowia zostawili nasi młodzi gracze na parkiecie. Pomimo wygranej walki na tablicach 44 do 39, o wyniku spotkania zdecydowała świetna dyspozycja naszych przeciwników w rzutach 3 punktowych (w tym elemencie gry 11 celnych rzutów na 28 oddanych). Nasi gracze schodzili z boiska pokonani, ale możemy być dumni z ich zaangażowania i determinacji.

W sobotę i niedziele czekały nas pojedynki o 5. miejsce w turnieju. Najpierw w sobotę po zaciętym i pełnym dramaturgii pojedynku, nasi juniorzy wygrali po dogrywce z UKS G92 Ursynów 71:68. Liderem naszego zespołu był grający najlepszy mecz w turnieju Nataniel Kolasiński (21 punktów), bardzo dobre kolejne już spotkanie rozgrywał Adam Frąckiewicz (16 punków i 11 zbiórek). Najważniejsze punkty – rzut osobisty na dogrywkę trafił Maksymilian Estkowski, który do 7 punktów dołożył 12 zbiórek.

W niedzielę nasza drużyna osłabiona brakiem najlepszego na tym turnieju w naszej drużynie Adama Frąckiewicza dzielnie walczyła z Politechniką Gdańską, ponownie świetne spotkanie rozgrywał Nataniel Kolasiński (22 punkty), a wspierał go Maksymilian Estkowski (8 punktów i 14 zbiórek) ale jednak było to tego dnia za mało aby pokonać naszych przeciwników.

Ostatecznie nasza drużyna zajęła 6 miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 18 w sezonie 2019/2020. Drużyna prowadzona przez Macieja Kulczyka oraz Jakuba Dłuskiego godnie reprezentowała nasz klub i miasto. Czekamy już na nadchodzący sezon, w którym wzmocniona drużyna Juniorów Starszych będzie walczyć ponownie w 2 lidze i w finałach MP U-19.

Skład Enea Novum/Astorii – Filip Adamczak, Nataniel Kolasiński, Radosław Weselski, Karol Lebiedziński, Maksymilian Estkowski, Oliwier Wiśniewski, Adam Frąckiewicz, Piotr Winkowski, Dominik Grochowski, Szymon Goszczyński, Damian Sypniewski.

Pierwszy trener: Maciej Kulczyk

Drugi trener: Jakub Dłuski

Trener przygotowania motorycznego: Radosław Senski

Fizjoterapeutka: Oktawia Bogulska.