Okres przygotowawczy zakończony, teraz czas na walkę o ligowe punkty. Enea Astoria pamięta ostatnie spotkanie z WKS Śląskiem z tamtego roku, gdzie w ostatniej sekundzie zwycięstwo gospodarzom zapewnił Aleksander Dziewa.

Po dokładnie 173 dniach wracamy do gry! W 1. kolejce Energa Basket Ligi czeka nas wyjazd do Wrocławia na starcie z WKS Śląskiem. Nasi najbliżsi przeciwnicy przez pozytywny przypadek koronawirusa w ich szeregach rozegrali mniej gier kontrolnych niż my. Czy będziemy odpowiednio przygotowani na pojedynek z 17-krotnym mistrzem kraju? Jako pierwsi skompletowaliśmy zespół na nadchodzący sezon, a 6 lipca rozpoczęliśmy przygotowania drużynowe. Za nami 9 gier kontrolnych, w których tryumfowaliśmy 5 razy i 4 razy przegraliśmy. W porównaniu z WKS Śląskiem, mieliśmy więcej czasu na zgranie się i ewentualne poprawki w taktyce przed rozpoczęciem zmagań w Energa Basket Lidze.

Nowe rozdanie?

W drużynie WKS Śląska jak i w naszej wymieniliśmy wszystkich zawodników zagranicznych. W naszych szeregach na pozycji rozgrywającego zobaczymy Corey’a Sandersa, który miał duże szanse na dostanie się do ligi NBA (występował między innymi na zapleczu najlepszej ligi świata w zespołach Lakeland Magic oraz Rio Grande Valley Vipers), natomiast ostatni sezon spędził w portugalskim U.D. Oliveirense. Jego przeciwnikiem na tej pozycji będzie Strahinja Jovanović. Mierzący 188cm wzrostu rozgrywający przeniósł się do Wrocławia z ligii rumuńskiej gdzie notował średnio (15,71 pkt, 2,9 zbiórki i 4,2 asysty). Jest on głównym motorem napędowym drużyny i to przez jego ręce najczęściej będzie przechodziła piłka. Na pozycji centra zobaczymy pojedynek Markusa Loncara i Akosa Kellera. W poprzednim sezonie mieli okazję zmierzyć się w lidze Chorwackiej i teraz ponownie wybiegną na parkiet aby walczyć o każdą piłkę na tablicy.

Na więcej minut w tym sezonie będzie mógł liczyć Michał Krasuski, gdzie wraz z Jakubem Niziołem będzie grał na pozycji niskiego skrzydłowego. Wraz z nową rolą na boisku, gdzie nasz 20-letni zawodnik dostawał coraz więcej minut, wzrosła jego pewność siebie czego efektem są bardzo dobre zdobycze punktowe w naszych grach kontrolnych (kolejno 9, 4, 15, 17, 20, 25, 9, 2, 4 punktów) – liczymy na takie same zdobycze w Energa Basket Lidze! Jakub Nizioł natomiast przeniósł swój talent w tym sezonie do naszego klubu, gdzie w ostatnim sezonie reprezentował barwy Legii Warszawa. Kuba ma sporo do udowodnienia, bo drzemie w nim niesamowity potencjał, czego nie mógł pokazać podczas reprezentowania drużyny Legii Warszawa

Kluczowy pojedynek

Jednym z kluczy do zwycięstwa w hali Orbita będzie powstrzymanie Garrett’a Nevelsa. 27 latek poprzedni sezon spędził w hiszpańskiej lidze ACB notując średnio 12 pkt, 4 zbiorki i niespełna 2 asysty. Rzucający obrońca WKS Śląska rozegrał tylko dwa mecze sparingowe, ale jego zdobycze punktowe wskazują, że to on będzie główną postacią w ofensywie naszych najbliższych rywali (27 punktów przeciwko MKS Dąbrowie Górnicza i 21 punktów w spotkaniu z Era Basketball Nymburk). Oprócz wyżej wymienionego zawodnika, szczególną uwagę należy zwrócić na Aleksandra Dziewę, który poczynił ogromny postęp w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami. W naszych szeregach na pozycji silnego skrzydłowego zobaczymy Tomislava Gabricia, który podobnie jak Marus Loncar ostatni sezon spędził w lidze chorwackiej. Bardzo wszechstronny zawodnik jakim jest Tomislav Gabrić bardzo dobrze wkomponował się w zespół prowadzony przez Artura Gronka i dobrze uzupełnia resztę drużyny. To jego zadaniem będzie powstrzymanie Aleksandra Dziewy.

Jedno jest pewne, czeka nas trudny pojedynek, w którym zwycięzca może być tylko jeden. Początek spotkania w hali Orbita o godzinie 17:35. Transmisję z tego spotkania obejrzycie na antenie Polsatu Sport Extra.