Enea Astoria w trzecim meczu Play-out nie pozostawiła złudzeń rywalom, wygrywając w Artego Arenie aż 95:68 i całą rywalizację 3-0! Tym samym czarno-czerwoni wywalczyli utrzymanie na zapleczu ekstraklasy!

 

To podopieczni trenera Konrada Kaźmierczyka po dwóch zwycięstwach w Radomiu mieli mentalną przewagę nad rywalem, gdyż brakowało nam tylko jednej wygranej, aby utrzymać się w rozgrywkach I ligi. Ku uciesze licznie zgromadzonej bydgoskiej publiczności, Enea Astoria w niedzielę dopełniła formalności, odnosząc bardzo wysokie zwycięstwo nad ACK UTH Rosą. Rywale ponownie nie znajdowali odpowiedzi na naszych bardzo dobrze grających koszykarzy, którzy tym razem ponownie spisywali się bardzo dobrze w obronie, ale co najważniejsze, zdobywali punkty w swoim stylu, czyli grając szybką, ale równocześnie mądrą koszykówkę. Tym samym utrzymanie bydgoskiej drużyny w I lidze stało się faktem, a nieudany sezon zasadniczy idzie w zapomnienie. Nasza drużyna pokazała charakter w najważniejszych meczach sezonu, pokonując wyżej rozstawionego rywala 3-0, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się wręcz niemożliwe!

Koszykarze Enea Astorii już od początku spotkania dali do zrozumienia rywalom, że w niedzielę chcą zakończyć zmagania w fazie Play-out. Od startu narzuciliśmy swój styl gry, który przyniósł nam dwie wygrane w Radomiu. Ponownie w pierwszej piątce naszej drużyny wyszedł duet Mateusz Fatz i Łukasz Paul, co konsekwentnie prowadziło do łatwych punktów spod kosza. Piłka bardzo sprawnie krążyła też po obwodzie i nasi koszykarze po pierwszej kwarcie prowadzili 24:19.

W drugiej części było jeszcze lepiej, bo bardzo skutecznie grał w szczególności Mateusz Bierwagen, ale także Patryk Gospodarek. Enea Astoria punktowała na różne sposoby, a co ciekawe była w stanie kończyć swoje akcje także czystymi próbami zza łuku. Goście po przeciwnej stronie parkietu nie mogli natomiast przebić się przez naszą twardą defensywę i dużo rzutów wykonywali pod presją zegara 24 sekund. W konsekwencji do przerwy bydgoszczanie prowadzili już 47:33, a to oznaczało, że tylko 20 minut dobrej gry dzieli nas od utrzymania.

Tak też się stało. Zaraz po przerwie podopieczni trenera Kaźmierczyka zadali już ostateczny cios rywalowi w tej serii. Spod kosza ciągle punktował Paul, a Mateusz Fatz skończył akcję niezwykle efektownym wsadem co doprowadziło do rezultatu 55:34! Od tego momentu ACK UTH Rosa wyglądała już na absolutnie zdezorientowaną i zagubioną na boisku. Po radomskiej stronie mnożyły się liczne błędy i straty, natomiast Enea Astoria cierpliwie dorzucała swoje punkty w pewnym momencie prowadząc już różnicą 26 punktów!

Ostatnia kwarta meczu była już tylko i wyłącznie wyczekiwaniem na syrenę kończącą spotkanie. Tak dobrze grająca Enea Astoria w żadnym momencie nie dała sobie zagrozić zwycięstwa, kontrolując wynik który cały czas pokazywał naszą ok. 20-punktową przewagę. Ostatecznie bydgoszczanie rozgromili rywala aż 95:68 i mogli rozpocząć świętowanie na parkiecie tego niezwykle cennego utrzymania!

Niedzielnymi autorami sukcesu była zdecydowania cała drużyna Enea Astorii. Aż 6 zawodników z naszego meczowego składu zdobyło bowiem dwucyfrową liczbę punktów, co w koszykówce nie zdarza się zbyt często. Patryk Gospodarek zdobył 17 punktów z 8 rzutów i miał 6 asyst, oraz 4 zbiórki, Mateusz Bierwagen był 5/10 z gry i dołożył 6 zbiórek, Łukasz Paul miał 14 punktów i 7 zbiórek, Paweł Krefft 3/5 za 3, Mateusz Fatz 10 punktów i 5 zbiórek, natomiast Sebastian Dąbek rzucał tego dnia na 100% skuteczności z gry i był 4/5 z linii osobistych. Kolejne spotkanie z rzędu bydgoszczanie wygrali też kwestię zbiórek 38-26, co także miało bardzo duże znaczenie na końcowy rezultat spotkania.

Tym samym bydgoszczanie w świetnym stylu zrealizowali cel, który był przed nimi stawiany przez całą drugą część bieżącego sezonu. Rozgrywki 2016/17 były dla nas pełne wzlotów i upadków, a szczególnie końcówka sezonu zasadniczego nie napawała optymizmem przed decydującą rozgrywką Play-out. Wszyscy z drużyny czarno-czerwonych stawili jednak czoła wyzwaniu i dokładnie wywiązali się z założeń taktycznych, jakie przed drużyną postawił Konrad Kaźmierczyk. Dzisiaj możemy z podniesioną głową oznajmić więc wszystkim, że I liga pozostaje w Bydgoszczy na kolejny sezon! Wielkie brawa dla całej drużyny, począwszy od zawodników, a zakończywszy na sztabie szkoleniowym. Wspólnie daliśmy radę!

Enea Astoria Bydgoszcz - ACK UTH Rosa Radom 95:68 (24:19, 23:14, 24:12, 24:23)

Enea Astoria: Gospodarek 17, Kreft 15, Paul 14, Bierwagen, 14, Dabek 11, Fatz 10, Motel 6, Szyttenholm 4, Laydych 2, Czyżnielewski 2, Barszczyk 0

ACK UTH Rosa: Bojanowski 17, Zegzuła 11, Sadło 10, Obarek 9, Szczypiński 7, Parszewski 4, Szymański 4, Stanios 3, Wątroba 2, Sobuta 1

Stan rywalizacji: 3-0 i zwycięstwo w serii Play-out Enea Astorii